Režisierius: Oliver Hirschbiegel
Vaidina: Moritz Bleibtreu, Christian Berkel, Oliver Stokowski ir kt.
Žanras: Drama, Trileris
Trukmė: 1h 54min
IMDb
Sukrečianti istorija išsamiai atpasakojanti garsųjį 1971 m. Stanfordo (JAV) universiteto mokslininkų vykdytą “Kalėjimo eksperimentą”, jo eigą ir labai netikėtus rezultatus.
Taigi, šiame eksperimente savanoriškai sutiko dalyvauti 20 žmonių. 12 iš jų tapo kaliniais, 8 - jų prižiūrėtojais. Imituotame kalėjime jie turi praleisti dvi savaites ir visi jie tikisi, kad tai bus vieni niekai. Tačiau nuolat raginami į visą tai žiūrėti rimtai, o ne kaip į žaidimą jie ir ima tai daryti. Prižiūrėtojai ima piknaudžiauti savo valdžia, kankinti, terorizuoti kalinius, šie nėra nusiteikę taip kovingai, tačiau vienas jų - Tarekas, nuolat veliasi į konfliktus su prižiūrėtojais, tiesiog "spjauna" jiems į veidą. Todėl nenuostabu, kad įtampa tarp abiejų pusių nuolat auga.
Bendras įspūdis apie filmą labai geras. (Iš kart jau kažkokia simpatija tam, kad filmas vokiškas.)
Nors paliko kelis klaustukus. Pavyzdžiui: Tarekas nuolat su savimi tampėsi tus akinius, tačiau filmo gale tai niekaip ir neišsisprendė.
Arba ta nepažįstamoji mergina. Kažkaip per greit ir per lengvai jie susiėjo..
O pabaiga labai priminė "Knockin' on Heaven's Door" (beje, šiame filme taip pat vaidina pagrindinis "Eksperimento" aktorius.)
Filmas sukuria tikrai įtaigią atmosferą, sukelia įtampą ir neleidžia ramiai žiūrėti. Nevengiama čia ir žiaurių scenų, (man vis iš galvos nedingsta vaizdas, kaip Tarekas išsitraukia iš sugniaužto delno peilį.) Nors viskas vyksta ir uždaroje patalpoje, įvykių čia apstu, atsiskleidžia kai kurių, tiek prižiūrėtojų, tiek kalinių užslėptos savybės, pasirodo kas silpni, o kas stiprūs psichologiškai, kas kovoja, o kas lieka kamputyje. Tik man šiek tiek nesitiki, kad tie vadinamieji prižiūrėtojai taip apsvaigo nuo tos savo valdžios, kad nepagalvojo, kad eksperimentui pasibaigus gali sulaukti nemenkų nemalonumų, kodėl jie sekė pagal tą savo kvailį vadą? Nejaugi nesusiprotėjo?
Žiūrint, kartais kildavo klausimas, o kaipgi šią temą interpretavo amerikiečiai savo 2010-ųjų filme? Norėtųsi pažiūrėti ir palyginti, tačiau kažkodėl nemanau, kad jie pranoks šį.
Per paskaitą žiūrėjo filmuotą medžiagą iš realiojo eksperimento. Įvykiai su filmo įvykiais šiek tiek prasilenkė, bet taip, prižiūrėtojai iš tiesų apsvaigo nuo valdžios, taip apsvaigo, kad realusis eksperimentas buvo nutrauktas anksčiau laiko.
AtsakytiPanaikinti